مقاله

انواع قیچی خیاطی و کارایی هر کدام

انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی:

خلاقیت تنها عامل کارساز در خیاطی نیست. شاید در گذشته خیاطی تنها بر پایه خلاقیت های فردی انجام می ‌شد. این موضوع از آن جهت بود که دستگاه ها و متریال لازم برای انجام یک خیاطی مناسب موجود نبود. اما این دوران دیگر به پایان رسیده. در گذشته تنها یک قیچی و یا حتی یک تیغ تیز برای برش پارچه ها استفاده می شد. اما امروز دیگر یک قیچی در صنعت خیاطی معنا ندارد.قیچی ها به شکل های صنعتی و مدرن در بازار موجود می باشد. شاید بسیاری از افراد از قیچی های مدرن و جدید آگاهی نداشته باشند. همان قیچی های دستی نیز نمونه های مختلفی را دارند. امروزه انواع قیچی های خیاطی در بازار موجود است. لذا افراد با توجه به نیاز خود می توانند، نسبت به خرید آن ها اقدام نمایند.

بسیاری از کارگاه ‌های صنعتی نسبت به خرید انواع قیچی خیاطی اقدام می ‌کنند. ما در این متن قصد داریم با توجه به پیشرفت صنعت و وجود قیچی های مختلف، نمونه های متفاوت آن را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه قصد خرید قیچی خیاطی را دارید، با ما تا پایان همراه باشید.

انواع قیچی خیاطی دستی

قبل از اینکه به سراغ قیچی های پیشرفته و صنعتی برویم، بگذارید وفادارترین آن ها را معرفی کنیم. وفادارترین قیچی ها همان قیچی های دستی هستند. قیچی هایی که از روز اول تا به همین الان با ما همراه بودند. قیچی های دستی نمونه های مختلفی را دارند. اولین قیچی که باید به آن اشاره شود، قیچی ساده خیاطی می باشد. این قیچی همان قیچی است که اولین بار برای خیاطان تدارک دیده شد. این قیچی نسبتاً ساده با دو تیغه تیز و دو حلقه برابر، برای انواع پارچه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیچی ساده کوچک، یکی از قیچی هایی است که برای افراد مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این قیچی برای کارهای ظریف کاری و یا باز کردن شکاف درزها استفاده می شود. اما دیگر قیچی که به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد، قیچی زیگ زاگ می باشد. این قیچی علاوه بر اینکه کارایی خاصی در خیاطی دارد، برای زیبایی پارچه هم استفاده می شود. معمولاً در مواقعی که نیاز به طراحی می باشد، از این قیچی استفاده می نمایند.

یکی دیگر از قیچی ها که در زمره قیچی های دستی قرار گرفته، قیچی برای برش های پارچه های ضخیم می باشد. شاید همه افراد فکر کنند که این قیچی ها شبیه همان قیچی ساده اولیه می باشد. اما نوع قرار گرفتن انواع حلقه های این قیچی ها مختلف است. به طور مثال قیچی برش که برای انواع پارچه های ضخیم استفاده می شود، یک حلقه کوچک و یک حلقه بزرگ دارد.

این قیچی باعث می شود که نیرو بیشتری وارد شود. همین نیروی بیشتر موجب برش پارچه های ضخیم می گردد.

انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی دستی

بررسی قیچی خیاطی اتوماتیک

انواع قیچی های اتوماتیک موجود می باشد که افراد با توجه به نیاز خود از آن ها استفاده می ‌کنند. ما قصد داریم یک به یک آن ها را معرفی و مورد بررسی قرار دهیم. این نوع از قیچی ها به راحتی در دست جای می‌ گیرند و کارآیی نسبتاً بالایی را دارند. همچنین از ویژگی‌ های آن‌ ها می‌ توان به دقت در انجام برش اشاره کرد.

قیچی یرقی خانگی

قیچی برقی خانگی

قیچی ها برقی خانگی

این نوع قیچی بیشتر در کاربردهای خانگی مورد توجه قرار می گیرد. معمولا این قیچی ها وزن کمی دارند. بسیاری از خیاطی ها نیز از این قیچی ها استفاده می کنند. این نوع قیچی ها برای هر نوع پارچه ای به کار می رود.

قیچی های بزرگتر برای محیط های صنعتی

این قیچی ها بیشتر در محیط های صنعتی و مراکز دوخت انواع لباس استفاده می شود. هر کدام از آن ها دارای کاربرد مختلفی می باشند. لذا ما به اختصار بعضی از آن ها را معرفی خواهیم کرد.

از قیچی های برقی خانگی که بگذریم، به قیچی های عمود بر می رسیم. این قیچی ها معمولاً برای زمان هایی که نیاز به برش عمود موجود است، مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر قیچی های اتوماتیک یا برقی می ‌توان به قیچی هشت پر اشاره کرد.

یکسری از قیچی ها به صورت دریل برای سوراخ کردن لباس مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از قیچی ها با نام قیچی برش باند به عنوان قیچی های صنعتی با استفاده از میزهای بزرگ، کارایی مختلفی را به افراد ارائه می دهند. در کل می توان گفت که در زمینه قیچی های برقی و اتوماتیک قیچی های عمود بر و هشت پر از معروف ترین آن ها به حساب می آیند.

معرفی قیچی سرطاقه زن

حال وقت آن رسیده که به سراغ قیچی های صنعتی تر برویم. یکی از قیچی های بسیار کاربردی به خصوص در محیط های صنعتی، قیچی سرطاقه زن می باشد. این قیچی از انواع قیچی های خیاطی به حساب می آید که به صورت برقی کار می‌ کند. برندهای مختلفی در تهیه و تولید انواع این قیچی های صنعتی فعال می باشند.

ویژگی قیچی سرطاقه زن

این دستگاه ها با توجه به نوع قدرتی که دارند، برای برش سر تا سری طاقه ها با عرض های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های آن ها می توان به کیفیت در برش و سرعت در کار اشاره کرد. لذا زمانی که افراد به صورت دستی و با روش‌ های ساده این کار را انجام می ‌دادند، مقادیری خطا وجود داشت. اما امروزه دیگر این خطا دیده نمی شود. این دستگاه ها عمدتاً عملکرد مناسبی دارند. البته استفاده از قیچی های سرطاقه زن بیشتر در کارخانه ها و محیط های بزرگ کارگاهی استفاده می ‌شود. لذا خیاطی های کوچک برای برش طاقه ها از همان قیچی های سابق استفاده می کنند. استفاده از این نوع قیچی ها برای خیاطی مقرون یه صرفه نیست.

کارایی

در اکثر این نمونه ها یک مت کامپیوتری موجود است. شما می توانید ابعاد و نوع برش را به آن ها ارائه دهید تا طاقه مورد نظر با هرگونه سایزی به شما تحویل دهند. معمولا این قیچی ها بر روی یک میز بزرگ طراحی و به افراد ارائه می شوند.

انواع قیچی خیاطی

قیچی خیاطی سر طاقه زن

 

قیچی های کارگاهی

قیچی های کارگاهی به انواع قیچی گفته می شود که معمولاً ابعاد کوچکتری دارد را دارد. به طور مثال به عکس زیر توجه کنید. این قیچی، یک قیچی کارگاهی عمود بر می باشد که در محیط های نسبتاً کوچک می تواند کارایی بزرگی را به آن واحد کارگاهی ارائه دهد. این نوع از قیچی ها تنها به نمونه های عمود بر خط نمی شوند. به جرأت می‌ توان گفت که بالاترین فروش قیچی ها را همین قیچی های کارگاهی دارند.

انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی اتوماتیک

با قیچی های چگونه برخورد کنیم؟

توجه داشته باشید که طرز برخورد با انواع قیچی خیاطی باید رعایت شود. بسیاری از افراد نمی ‌دانند چگونه با آن ها کار نمایند. سعی کنید پس از آنکه کارتان با قیچی به پایان رسید، آن را تمیز کنید.

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که به دلیل اینکه قیچی با پارچه ها در ارتباط است، دیگر نیاز به تمیزی ندارد. اما به دلیل اینکه یک سری از پرزهای کوچک در لا به لای این تیغه ها باقی می مانند، باعث کند شدن آن می شود.

قیچی را از آب به دور نگه دارید. سعی کنید که در محیط خشک از این قیچی ها استفاده کنید. لذا انواع قیچی چه دستی و چه اتوماتیک ممکن است دچار زنگ زدگی شود.

در زمان استفاده و خرید قیچی های دستی سعی کنید نمونه ای را خریداری کنید که قابل باز و بسته شدن باشد. شما می توانید با خرید این قیچی ها را به راحتی روغن کاری نمایید. اگر قصد تیز کردن این قیچی ها را دارید، می توانید از سمباده های مخصوص استفاده نمایید. لذا استفاده از چاقو ها برای تیز کردن اقیچی های دستی باعث کل شدن می شود.

هیچگاه از انواع قیچی های خیاطی برای برش کاغذ و یا لاستیک استفاده ننمایید. این کار باعث کل شدن قیچی شما می گردد.

انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی

بحث پایانی در مورد انواع قیچی خیاطی

افرادی که قصد خرید انواع قیچی خیاطی را دارند، بهتر است تا بهترین و مرغوب ترین آن را خریداری نمایید. از دیگر قیچی های کوچک که در صنعت خیاطی استفاده می‌ شود، می ‌توان به قیچی برش تور و قیچی های نوک تیز اشاره کرد. بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که بشکاف جزو قیچی ها نمی باشد. اما این وسیله در بسیاری از اوقات به مانند قیچی و حتی بهتر از آن عمل می کند. سوینگ مپ در راستای فروش انواع قیچی های مختلف به شما خریداران محترم کالاهای منحصر به فردی را ارائه می دهد. برای خرید می توانید به قسمت بالا و افزونه فروشگاه رفته و خرید خود را به راحتی انجام دهید.

نویسنده: مسعود کردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *