مقاله

دستگاه پلاتر خیاطی قلمی و کارایی آن

دستگاه پلاتر خیاطی

دستگاه پلاتر خیاطی قلمی ؛

خیاطی یک هنراست. هنری که امروز با استفاده از سیستم ‌های مختلف و دستگاه های متفاوت اندکی تسهیل شده. شاید تا دیروز این سیستم ها کمتر موجود بودند و کار خیاطان پیچیده تر بود. اما امروزه سیستم های مختلف خیاطی در این صنعت موجود می باشد. لذا شما می توانید با به کارگیری متریال و ابزار خاص به بهترین شکل ممکن به تولید یک لباس بپردازید. خیاطی دیگر تنها قیچی و چرخ خیاطی نیست. این هنر را می ‌توان با استفاده از دستگاه هایی که حتی فکر آن را هم نمی کنید انجام داد.

یکی از دستگاه‌ هایی که برای عموم آن چنان قابل درک نمی باشد، استفاده از پلاتر های خیاطی است. آن دسته از خیاطان حرفه ای که در محیط های صنعتی کار می‌ کنند، این دستگاه ‌ها را به خوبی می‌ شناسند. دستگاه پلاتر قلمی، دستگاهی است که شما با استفاده از آن نسبت به طراحی یک الگو اقدام می ‌کنید. شاید در گذشته این کار با دست و قلم های ساده انجام می ‌گرفت. البته این موضوع در حال حاضر نیز مورد توجه بسیاری از خیاطان می ‌باشد. اما زمانی که دستگاه‌ های پیشرفته برای الگو زنی آمده است، چه لزومی به استفاده از قلم و به کارگیری قدرت جسمانی می باشد؟

شما می توانید به راحتی با یک دستگاه پلاتر الگو زن بر روی کاغذ، به روش های جوهری و قلمی بهترین الگو را برای طرح خود به وجود آورید. لذا ما در این متن قصد داریم تا به بررسی یک دستگاه پلاتر قلمی الگوی خیاطی بپردازیم. چنانچه به عنوان یک کارگاه صنعتی تولید پوشاک، قصد خرید این دستگاه را دارید با ما تا پایان همراه باشید.

استفاده از دستگاه های پلاتر در خیاطی

همانطور که می دانید انواع دستگاه پلات، برای چاپ بر روی کاغذهای نسبتاً بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تا دیروز همگان تصور می‌ کردند که این دستگاه ها تنها برای چاپخانه ها و چاپ انواع نقشه های مختلف مورد استفاده بود. اما دیگر این دستگاه متعلق به یک کار نمی باشد. امروزه کارگاه های صنعتی خیاطی و کارخانه های بزرگ تولید پوشاک از انواع پلاتر خیاطی استفاده می کنند. کارایی این پلاتر ها برای ساخت الگوی انواع لباس می باشد.

در واقع شما طرح را به پلاتر داده و الگوی مورد نظر خود را از این دستگاه ها دریافت می کنید. بعد از دریافت الگو و پس از برش، آن را بر روی پارچه مورد نظر قرار داده و برش را انجام می دهید. پس می توان گفت این کار می تواند موجب افزایش دقت در برش الگوهای شما شود. جالب است بدانید در این راستا شرکت های مرتبط با انواع دستگاه های خیاطی نیز این نوع از پلاتر ها را تولید و به بازار عرضه کرده اند.

دستگاه پلاتر خیاطی قلمی

دستگاه پلاتر خیاطی قلمی

دستگاه پلاتر خیاطی قلمی برای الگو خیاطی

قبل از اینکه به کارایی دستگاه پلاتر خیاطی بپردازیم، خوب است که نمونه‌ های آن ها را مقایسه کنیم. دستگاه‌های پلاتر دو نمونه دارد، نمونه های جوهری و نمونه های قلمی؛

پلاتر های جوهر افشان به مانند تمامی چاپگرهای جوهر افشان می باشد. این پلاتر ها تصاویر را به راحتی برای شما چاپ و همچنین به ترسیم انواع حروف نیز می‌ پردازد.

اما پلاترهای قلمی که در صنایع خیاطی بیشتر استفاده می شود، کاربرد متفاوتی را دارد. این پلاترها برای تهیه متن مناسب نمی باشد. این نوع از پلاتر ها با استفاده از قلم های رنگی به ترسیم خطوط بر روی انواع کاغذ می پردازد. البته پلاتر های دیگری مانند پلاترهای الکترواستاتیک موجود می باشد. این پلاترها برای کارهای خیاطی آنچنان مناسب نیست. حال بهتر است که به بررسی دستگاه پلاتر قلمی بپردازیم.

این پلاتر برای شما انواع چاپ های عریض را به همراه می آورد. وقتی به الگو نیاز دارید، این پلاتر می تواند الگو را بر روی انواع کاغذ و یا مقوا ثبت نماید. انواع این پلات ها می توانند چاپ با عرض 150 تا 195 سانتیمتر را به شما ارائه دهند. لذا شما می توانید الگوی خود را با توجه به عرض مورد نیاز به دستگاه داده و آن را چاپ نمایید. نحوه کار با این پلاترها بسیار خاص و فوق العاده می باشد که ما در ادامه آن را بررسی می کنیم.

پلاترهای قلمی خیاطی

پلاترهای قلمی خیاطی

نحوه کارکرد این پلاترها

توجه داشته باشید که برای انجام کار با دستگاه پلاتر خیاطی قلمی، باید به انواع نرم افزارهای طراحی آشنایی داشته باشید. لذا شما از طرح مورد نظر را در محیط نرم افزاری ترسیم کرده و آن را به دستگاه پلاتر خیاطی قلمی خود می دهید. این فایل به قسمت پردازنده رفته و قسمت پردازش به قلم های طراحی دستور می دهد. این قلم ها با استفاده از رنگ های موجود در مخازن طرح مورد نظر را بر روی کاغذ شما ثبت می نمایند.

لذا شما با برش کاغذ الگو به راحتی آن را بر روی پارچه قرار داده و سپس به برش پارچه اقدام می کنید. همان طور که مشاهده می کنید، این کار بسیار دقیق صورت می گیرد. لذا شما دقیقاً ابعاد را در نظر گرفته و آن را به دستگاه می دهید. با توجه به این که موتور پردازشگر، قدرت پردازش را دارد می ‌تواند این ابعاد را عینا برای شما چاپ نماید. پس می ‌توان گفت که کار با این دستگاه بسیار آسان است.

یکی از بهترین نرم افزارهایی که می توان طراحی را با آن انجام داد نرم افزار جمینی می باشد. این نرم افزار یکی از نرم افزارهای طراحی الگو می باشد که می تواند با دستگاه پلاتر خیاطی قلمی شما هماهنگ شود. کارخانه های مرتبط با پوشاک یک بخش طراحی دارند که موظف هستند تا با این دستگاه ها کار کنند.

نحوه کار پلاترهای قلمی خیاطی

نحوه کار پلاترهای قلمی خیاطی

نکات استفاده از دستگاه پلاتر خیاطی قلمی

به جز آنکه در الگو برداری ابعاد عیناً رعایت می شود و دقت بالایی دارد، مزایای دیگری نیز موجود است. یکی از مزایای آن را می‌ توان به کاهش زمان الگوبرداری مرتبط دانست. شما برای استفاده از یک الگو مجبور بودید ساعت‌ ها با دست یک الگو را طراحی کرده و سپس برش بزنید. در نهایت نیز آن الگویی که مورد استفاده قرار می دادید، دقت کافی را نداشت. اما در دستگاه پلاتر دیگر این موضوعات به چشم نمی خورد. از ویژگی‌ های این پلاتر باید به سیستم ‌های کشش کاغذ، جمع کننده اتوماتیک کاغذ، ارائه انواع عرض های مختلف و… را نام برد.

پلاترهای خیاطی

پلاترهای خیاطی

بحث پایانی

علم امروز دیگر تغییر کرده است. دیگر نیاز نیست برای یک الگو ساعت ها زمان بگذارید و یک الگوی بی‌ کیفیت را به دست آورید. پلاتر ها به کمک خیاطی و خیاطان آمده است. توصیه ما به کارخانجات صنعتی این است که در این زمینه حتماً از دستگاه ‌های پلاتر استفاده کنند. در پایان می توان گفت که شرکت های مختلفی به تولید و ارائه انواع این نوع دستگاه اقدام کرده اند. شرکت زوجی و شرکت جک در راستای هدف خود برای صنعت خیاطی این دستگاه‌ ها را تولید و به بازار ارائه داده اند. برای خرید این دستگاه می توانید به فروشگاه سوئینگ مپ مراجعه کرده و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *