مقاله

کارایی چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز

چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز

چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز:

خیاط؛ خیاطی؛ این دو واژه، واژه هایی آشنا می باشند. واژه هایی که ذهن افراد را به زمان های قدیم می برد. زمانی که خیاطان با استفاده از کمترین تجهیزات بهترین لباس ها را برای آن ها می دوختند. همان زمانی که دوخت لباس عید به عید آن هم برای افراد با سن پایین صورت می گرفت. اما امروزه تجهیزات خیاطی پیشرفت کرده است. باز هم زحمت خیاطان به همان اندازه قابل ستایش است. دستگاه های مختلفی در صنعت خیاطی مورد توجه قرار گرفته است.

 چرخ های خیاطی را می‌ توان مهم ‌ترین پیشرفت صنعت خیاطی دانست. دیگر آن زمان که با استفاده از یک چرخ خیاطی دستی نسبت به دوختن لباس ها اقدام می کردند، گذشته است. امروزه چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز و چرخ خیاطی های راسته دوز و بسیاری دیگر از این نمونه ها در بازار موجود است. لذا این نمونه ها نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. هر کدام از این چرخ های خیاطی دارای یک کاربرد اختصاصی می باشند.

 لذا ما در این متن قصد داریم تا با بررسی یکی از این دستگاه ها اطلاعات مناسبی را به افراد ارائه دهیم. چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز که در ایران به زیگزال معروف می باشد. توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. چنانچه قصد استفاده از چرخ خیاطی زیگزاگ در محیط صنعتی خود را دارید، ما را تا پایان همراهی کنید.

 

بررسی چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز

همانطور که گفته شد، دستگاه های خیاطی مختلفی در بازار موجود است. یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های خیاطی در صنعت چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز می باشد. در واقع می ‌توان گفت یکی از مفیدترین و در عین حال پرکاربردترین چرخ های خیاطی، چرخ خیاطی زیگزاگ می باشد. این چرخ خیاطی به شما یک دوخت هفت و هشتی را ارائه می ‌دهد.

بیشتر افراد هنگام شروع کار سعی می‌ کنند که از دستگاه ‌های خیاطی مستقیم و یا راسته دوز استفاده کنند. زیرا این همان چیزی است که پیش فرض برای آن ها تعریف شده. اما این دستگاه یک دوخت حرفه‌ ای را به شما ارائه می دهد. دوختی که بسیار محکم می باشد.

 اما واقعاً چرا چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز اهمیت بالایی را دارد؟

در این مورد می‌ توان گفت که این چرخ خیاطی پارچه هایی که دارای ضخامت های بالا می باشند را به راحتی مورد دوخت و دوز قرار می دهد. لازم به ذکر است دوختی که این چرخ خیاطی بر روی آن ها می زند، بسیار محکم می باشد. شاید جالب باشد که بدانید در صنعت برای دوخت انواع برزنت ها، چرم ها و گلیم های بزرگ از این دستگاه استفاده می شود.

 البته استفاده از این چرخ خیاطی برای موارد ظریف نیز مورد توجه قرار می گیرد. جالب است که بدانید تعداد دوخت هایی که این چرخ خیاطی به شما ارائه می دهد، چیزی در حدود ۲۰۰۰ دوخت در دقیقه می باشد. این نشان از سرعت عمل این دستگاه است. اما به راستی آیا این دلایل، دلایل قانع کننده ای برای خرید دستگاه خیاطی زیگزال یا سردوز می‌ باشند؟

اگر قانع نشدید پس ادامه مطلب را بخوانید تا نکات منحصر به فرد آن را دریافت کنید.

چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز

چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز

 

 

چرا از این نوع چرخ خیاطی استفاده می شود

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است این است که دلایل استفاده از چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز چیست. در این مورد می توان به ۵ مورد اشاره کرد. ما این پنج مورد را به  صورت شفاف برای شما‌ عنوان خواهیم کرد تا شما فواید چرخ های خیاطی زیگزاگ بیشتر آشنا شوید.

1-تعمیر لباس های معیوب

شاید بسیاری از افراد به یاد داشته باشند که بعد از پارگی لباس آن را رفو می کردند. البته نمی ‌خواهیم انکار کنیم که رفو کردن در حال حاضر وجود ندارد؛ اما نسبت به گذشته کمتر انجام می شود. یکی از کارایی های دستگاه خیاطی زیگزال صنعتی، از بین بردن پارگی ها و رفو‌کردن لباس ها می باشد. برای این کار یک تکه پارچه کوچک را پشت سر سوراخ قرار می ‌دادند و آنقدر با چرخ‌ خیاطی آن را می‌ دوختند تا آن قسمت پاره شده ترمیم شود.

2- مفید برای پارچه های کشی

بسیاری از پارچه ها به نام پارچه کشباف در صنعت معروف می باشد. استفاده از چرخ های خیاطی راسته دوز، دوخت ایده ‌آلی بر روی این پارچه ها به حساب نمی آید. لذا به دلیل خاصیت کشسانی پارچه کشی، دوخت مستقیم تحت فشار قرار گرفته و ممکن است که پس از گذشت یک بازه زمانی این دوخت از هم جدا شود. اما استفاده از دوخت زیگزاگ برای این پارچه بسیار مناسب است. لذا این نوع دوخت کمتر تحت تاثیر قابلیت کشسانی پارچه قرار می ‌گیرد. از همین جهت در صنعت برای دوخت پارچه های کشسان از این چرخ خیاطی استفاده می کنند.

چرخ خیاطی زیگزاگ برای پارچه های تریکو

چرخ خیاطی زیگزاگ برای پارچه های تریکو

 

3- پایان دادن به لبه های خام در دوخت

در گذشته لبه های لباس بعد از دوخت و دوز به صورت خام و با یک شکل نامناسب باقی می ماند. اما به لطف پیشرفت صنعت، چرخ های خیاطی خاصی به بازار ارائه شد که به این لبه های خام پایان داد. چرخ خیاطی زیگزال و دوخت زیگزال یکی از آن ها می باشد. در کل می ‌توان یکی دیگر از موارد استفاده از این چرخ خیاطی را به زیبایی در دوخت نسبت داد.

4- زیبایی و تنوع به پارچه ها

در بسیاری از دوخت ها که از خود دوخت به عنوان یک زیبایی و جلوه خاص استفاده می کنند، این دستگاه کاربرد دارد. بسیاری از تولیدی های پرده و رومیزی از چرخ خیاطی زیگزاگ یا سردوز استفاده می‌ کنند. به دلیل هفت و هشت بودن دوخت این دستگاه زیبایی بسیار خاصی بر روی پارچه اعمال می‌ شود که در زمینه دکورسازی می تواند گزینه ای مناسب باشد.

 

چرخ خیاطی سردوز سه نخ

چرخ خیاطی سردوز سه نخ

انواع چرخ خیاطی های زیگزاگ یا سردوز

توجه داشته باشید که برندهای متفاوتی نسبت به تهیه و تولید انواع چرخ های خیاطی اقدام کرده ‌اند. در این راستا چرخ خیاطی سردوز یا زیگزال توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. در بخش تولیدات این چرخ های خیاطی صنعتی، برند معروف جک به مانند همیشه بهترین نوع چرخ خیاطی را ساخته و به بازار ارائه داده است. جک نمونه های پنج نخ، سه نخ، چهار نخ، اتوماتیک و… را برای علاقه مندان تهیه و به آن ها ارائه داده است. شما می توانید با استفاده از این برند بهترین نوع چرخ خیاطی را داشته باشید.

چرخ زیگزاگ برند جک

چرخ زیگزاگ برند جک

 

در این راستا چرخ خیاطی های تولید شده توسط برند زوجی می تواند گزینه ای مناسب برای خریداران محسوب شود. برند زوجی سال های سال است در این زمینه فعالیت می کند. در حقیقت می توان گفت چیزی از برند جک کم ندارد و افراد می توانند به این محصول اطمینان خاطر داشته باشند.

از دیگر نمونه ها تولیدات برند روبن می باشد. این برند نیز در این زمینه چرخ خیاطی های مناسبی را تولید و به بازار ارائه داده است.

چنانچه قصد خرید این دستگاه‌ها را دارید، می توانید به فروشگاه سویینگ مپ مراجعه کرده و نسبت به خرید بهترین چرخ خیاطی زیگزال و یا سردوز اقدام کنید. این چرخ های صنعتی، نیاز بسیاری از کارخانه ‌های تولید لباس و کارخانه های تولیدات ملزومات تزیینی می باشد.

 سوینگ مپ خرید خوبی را برای شما آرزو دارد.

منابع:

https://www.empisal.co.za/5-times-where-using-your-sewing-machines-zig-zag-stitch-is-essential/

https://www.sailrite.com/Why-Choose-the-Professional

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید